İnsanlık Yemen’de sınıfta kaldı « Ayrıntı TV

23 Mart 2023 - 16:57

İnsanlık Yemen’de sınıfta kaldı

İnsanlık Yemen’de sınıfta kaldı
Son Güncelleme :

10 Aralık 2018 - 9:23

21 views

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun ülkedeki Husi’lere karşı başlattığı savaş nedeniyle büyük bir felaket yaşayan Yemen’de durum her geçen gün zorlaşıyor.

14 milyon insanın açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kaldığı Yemen konusunda “insanlık sınıfta kalmıştır” diyen İYİ Parti Şişli İlçe Başkanı Ahmet Ünal, “Bu ülkede yaşanan insanlık ayıbı bizlere bir kez daha dünya düzeninin adaletsiz, riyakar ve kanlı yüzünü gösteriyor.” dedi.

Uluslararası sistemin önde gelen ülkelerinin diğer meseleleri olduğu gibi Yemen konusunu da kendi çıkarları doğrultusunda ele aldıklarını hatırlatan Ünal, “Uluslararası kuruluşlar kış koşullarında açlık nedeniyle toplu ölümlerin başlayabileceğine işaret ediyor. Çatışmalar derhal durdurulmalı, vicdanları kanatan bu dram son bulmalıdır. Limanlar ticari gemilere, insani yardımlara açılmalı, 21. yüzyılda yaşanan bu büyük ayıp sona ermelidir” diye konuştu.

Türkiye’nin Yemen’de yaşanan insanlık dramıyla ilgili daha aktif rol oynaması gerektiğini ifade eden Ünal, “İslam ülkeleri, mezhepsel ve siyasal tüm tartışmaları bir kenara bırakıp bu ülkede yaşanan acılara son vermek için harekete geçmelidirler. Dışişleri Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar da yardım kampanyaları başlatmalı, mevcut kampanyalara destek vermelidirler” dedi.