Geri adım yok « Ayrıntı TV

5 Ekim 2022 - 05:08

Geri adım yok

Geri adım yok
Son Güncelleme :

07 Eylül 2016 - 7:22

1.111 views

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fırat Kalkanı operasyonuyla Türkiye’nin bölgede var olduğunu gösterdiğini belirterek, “Buradan geri adım atma şansımız yok. Eğer geri adım atarsak oralara DAİŞ, PKK, YPG, PYD gibi terör örgütleri yerleşir” dedi. Erdoğan, benzer risklerin Irak için de söz konusu olduğunu belirterek, Musul’un güvenliği için Cerablus benzeri bir operasyonu işaret etti.

Cerablus’ta atılan adımlar güneye doğru gidiliyor. Münbiç’e doğru, ayrıca El Rai’de (Çobanbey) de şu anda mesafe alındı. Orada batı ile doğu birleştirilmiş durumda. Oradaki ılımlı muhalif gruplarla, askerimizin verdiği lojistik destek sayesinde önemli neticeler alındı. Orada birincisi tabii ki El Bab meselesi var. İkinci olarak da Münbiç’te bize baştan verdikleri söz. Gerçekten doğuya çekildiklerinde bizim açımızdan bir mesele kalmaz.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin'de yapılan G20 Liderler Zirvesi'nin ardından yurda dönerken, basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

SIKINTI HALEP’TE

Son yapılan operasyonlarla, Suriye’nin kuzeyinde yaşayan halka da bir özgüven geldi. Şu anda tek sıkıntılı yer Halep. Halep’teki sıkıntıyla ilgili olarak da gerek Obama gerek Putin ile görüşmelerimizi yaptık. Dışişleri bakanlarımız üçlü olarak görüşmeleri yapacaklar ve inşallan bayram öncesinde orada ateşkesi sağlamayı ümit ediyoruz. Putin, 2-3 gün içinde bu konuda bir çözüme ulaşılabileceğinden söz etti.

 

BİZ ARTIK BÖLGEDE VARIZ

Türkiye’nin Rakka konusunda bir rolü olacak mı?

Bu, ABD ile görüştüğümüz konulardan biri. Neler yapılabileceği, görüşmeler neticesinde netleşecek. Ancak, biz artık bölgede var olduğumuzu göstermek durumundayız. Buradan bizim geri adım atma şansımız yok. Eğer geri adım atarsak, oralara DAİŞ, PKK, PYD, YPG gibi terör örgütleri yerleşir. Benzer riskler Irak için de söz konusu. Orada da görüyorsunuz, PKK kendine yer edinmeye çalışıyor. Musul, Musul’un kuzeyinde Telafer, Telafer’de Türkmenler var. Yarın orada ne olacağı belli değil. Türkmenleri orada tamamen bitirmeye kalkabilirler. Bir taraftan Başika kampımız da orada. Aynı şekilde Barzani’nin bizlerle olan münasebeti, ‘Dayanışma içinde olalım, bizi orada yalnız bırakmayın’ gibi yaklaşımları var. Dolayısıyla oraların güvenliği ile ilgili olarak da her şeyi gözden geçirmemiz gerekiyor. Rakka’da ABD’nin tavrı belirleyici olacak…

Haber Kaynağı: YENİ ŞAFAK