reklam
reklam
DOLAR 32,2017 % -0.01
EURO 35,0172 % 0.01
STERLIN 40,9145 % 0.01
FRANG 35,4295 % 0.07
ALTIN 2.505,28 % 0,18
BITCOIN 67.065,27 0.281
reklam

Kadınlardan siyasi partilere çağrı… Partilerde kol değil, beyin olalım

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kadınlardan siyasi partilere çağrı… Partilerde kol değil, beyin olalım
reklam

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı (TKDF) Canan Güllü, yerel seçim öncesi İzmir’de siyasi partilere yaptığı çağrıda, kadın kollarının kaldırılmasını istedi, “Biz kol değil, beyin olmak, birey olmak istiyoruz.”dedi.

İZMİR (İGFA) –  İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen  toplantıda çarpıcı açıklamalarda bulunan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, kadın kollarının eril düşüncenin bir uygulaması olduğunu belirterek, “Partilerde kol değil, beyin olmak istiyoruz” dedi.

 

Kadın kollarında olmaktan bıktıklarını belirten Federasyon Başkanı Güllü, “Kol olarak bize dikte edilen yaşam tarzını istemiyoruz. Kol olmak değil, birey olmak, yol arkadaşı olmak, laiklik temelinde birer birey olmak istiyoruz. Tamamlayıcı değil bütünleyici olmak, beyin olmak istiyoruz” çağrısında bulundu.

YEREL SEÇİMLERDE KADINA ÖNCELİK

Yerel seçimlerde kadın adaylara yer verilmesi konusunda siyasi partilere de çağrı yapan Güllü, “Nüfusun yarısını oluşturan kadınların ülkenin geleceğine sahip çıkmalarının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Güllü,“Kadınlar olarak eğitime erişimde, istihdamda yer almanın tüm koşullarının sağlandığı bir yüzyıl hayal ediyoruz. Eşitliği sağlamak lafta değil eylemde. Kadınları güçlendireceğiz. Kadınları aktif siyasetin içinde tutacağız” dedi.

Türkiye Kadın hareketinin 5 Aralık 1934’de seçme ve seçilme hakkını erkeklerden söke söke alan bir gelenekten geldiğini hatırlatan Güllü, “Bu ülkede hala eşitliğin, özgürlüğün ve adaletin tesisi için çalışan, insan hakları mücadelesi yürüten ve barışın hakim olduğu bir dünya için gayret gösteren kadınlar var. Bu kadınlar ne tarihin erkeklerin belirlediği şekilde yazılmasına, ne adaletin erkeklerin kırbacı gibi işlemesine, ne de hakikatin engellenmesine izin vermeyecekler” diye konuştu.

reklam

YORUM YAP