Mustafa Demir’in Siyasi Hayatı ve Projeleri « Ayrıntı TV

20 Mart 2023 - 20:56

Mustafa Demir’in Siyasi Hayatı ve Projeleri

Son Güncelleme :

20 Eylül 2017 - 12:42

25 views
Mustafa Demir’in Siyasi Hayatı ve Projeleri

Mustafa Demir, 2004 yerel seçimlerinde Fatih Belediye Başkanı olarak seçilmiş, sonrasında, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde de, tekrar adaylığını koyarak 2 kez daha Belediye Başkanı seçilmiştir. 3 dönemdir Fatih Belediye Başkanlığı görevini başarıyla yerine getiren Mustafa Demir’in hayat hikayesi, kolay bir şekilde mevki sahibi olunamadığını kanıtlar niteliktedir.

  Mustafa Demir Hayatı

İstanbul Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 1959 yılında, Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Ergani ilçesinde tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimini Kahramanmaraş’ta aldı. Ardından 1979 yılında İstanbul Üniversitesi’nin diş hekimliği bölümüne başladı ve 1983 yılında mezun oldu. Meslektaşı Şule hanımla evlenerek, Fatih’te açtıkları muayenehanede bir süre diş hekimliği yaptı. İstanbul Diş Hekimleri Dostluk ve Dayanışma derneği kurucu başkanlığı görevini de yapan Mustafa Demir, 1997 yılında siyasi hayata atıldı. Mustafa Demir kimdir ve ne kadar zamandır siyasi yöneticilik yapmaktadır? daha ayrıntılı açıklayalım.

  Mustafa Demir Siyasi Hayatı

  Mustafa Demir’in siyasi hayatı, 1979 yılında, o dönem DP genel başkanlığını yapan Korkut Özal ile başladı. Üniversiteye başladığı yıllardan beri Fatih ilçesinde ikamet eden Mustafa Demir, siyasi yaşamını da Fatih ilçesinde devam ettirmiştir. 2001 yılında Ak Parti İstanbul il kurucu üyeliği görevi yapmış, daha sonra da, Ak Parti İl Başkan Yardımcılığı ile Halkla İlişkiler Başkanlığı görevlerini yapmıştır. Uzun yıllardır Fatih ilçesinde ikamet ettiğinden, ilçenin kültürel, sosyal ve tarihi yapısını yakından tanımıştır. Yerel yönetim hakkında becerileri olan ve bölgeyi her açıdan tanıyan Mustafa Demir, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Fatih Belediye Başkanı seçilerek aktif siyaset yaşamını devam ettirmiştir. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde de Belediye Başkanlığına adaylığını koymuş, Eminönü ile Fatih’in birleştirilmesiyle oluşan yarımada’da bölgenin 2. kez Belediye Başkanı seçilmiştir.

Bu arada, dönemsel olarak Haliç Belediye Başkanlığı’nı da yürütmüş, siyasi bilgisini, tarih, sosyal ve sanat alanlarıyla birleştirerek kendisini her yönden geliştirmiştir. Fatih ilçesine her açıdan katkıları olmuş ve 2014 yerel seçimlerinde 3. kez Belediye Başkanı seçilmiştir. Kültürlü ve derin siyasi bilgiye sahip olan Mustafa Demir, Fatih ilçesine katkılarından dolayı, belediyecilik hizmetinden daha öte bir hizmet vermiştir. Mustafa Demir’in ilçeye en önemli katkısı, kentsel dönüşüm alanında yaptığı öncülüktür. Kentsel dönüşüm, eğitim, tarihi binaların restorasyonu, sosyal etkinlik alanları ve kültürel gelişim açısından birçok projeye imza atmış, Fatih ilçesinin kimliğini yenilemiştir. Belediyeciliği sadece siyasetle ilgili bir yöneticilik olmaktan çıkarıp ekonomi ve sosyal hayatla birleştirmiş, her açıdan kalkınmayı sağlamıştır. Fatih ilçesinin İstanbul’un kalbi olduğunu her seferinde vurgulayan Mustafa Demir, yaptıkları yenilik ve düzenlemelerle, yatırımcıların bölgeye olan talebini arttırmış, ekonomik açıdan Fatih’e büyük kazançlar sağlamıştır.

  Mustafa Demir’in Belediye Başkanlığı Görevi Süresince İmza Attığı Projeler

Mustafa Demir, Fatih ilçesi Belediye Başkanlığı görevi süresince, Kentsel dönüşüm projeleri, tarihi yapıların restorasyonu, yatırım, kalkınma ve ekonomi projeleri, bilgi teknolojileri ve kültürel projeler, alt yapı sağlamlaştırma, eğitim ile ilgili projeler ve e-ticaret sistemi projesine imza atmıştır. İlçeyi, teknolojik açıdan önemli bir konuma taşımıştır.

Mustafa Demir ayrıca, Fatih’in önemli mahallelerini, tarihi, kültürel ve sanatsal yapısına uygun şekilde taşlar döşeterek, sokak düzenlemelerini gerçekleştirmiştir. Fatih ilçesindeki tüm sokak ve caddeleri yenilemiş, ilçeyi tümüyle yaşanabilir bir hale getirmiştir. Ayrıca, cami ve dini yapıları da, dokusuna zarar vermeden gerekli tadilat ve yenileme işlemlerini yaptırmıştır. Mustafa Demir, tüm çalışmalarını Marka ve örnek bir şehir oluşturma yönünde gerçekleştirmiştir. Hem ülkemizde, hem de yurtdışında bazı ülkelerde, yerel yönetim uygulamaları, yöneticilik, kentsel dönüşüm ve tarihi restorasyon konusunda seminerlere katılarak ders vermiştir. Ak Parti Siyaset Akademi’sinde, 17 yıldır siyasi yönetici olmanın sağladığı bilgi birikimini, gençlere aktarmaktadır. Başarılarından dolayı, UCLG-MEWA, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı Kongresi yönetim kongresi üyeliğine seçilmiştir. Büyük bir ilin ilçesinin Belediye Başkanı olarak başladığı görevini, ağladığı başarılarından dolayı uluslararası alana taşıyan Mustafa Demir, siyaset alanında örnek alınacak bir kişiliktir.

Siyaset kadar sanat ve spora da ilgi duyan Başkan Mustafa Demir, İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçerek, Boğazı yüzerek geçen ilk belediye başkanı ve siyasetçi ünvanına da sahip olmuştur. Tüm bunların yanında, diş hekimliği görevini de devam ettirerek, sağlık alanında da bölge halkına katkılar sağlamaktadır. 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alınsa da, serbest bırakılarak siyasi hayatına devam etmiştir.

İyi derecede İngilizce bilen Mustafa Demir, daha yaşanabilir bir Fatih ve akıllı şehir hayalini her zaman vurgulamakta, çalışmaları bu yönde hız kesmeden devam ettirmektedir. Sadece siyaset değil, sanat, kültür, tarih, eğitim, spor ve sosyal alanda da derin bilgiye sahip olan ve ilçeye bu konularda önemli katkıları olan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2 çocuk babasıdır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.